Terere – zimna yerba mate na gorące dni!
Nie ma nic lepszego niż raczenie się świeżo zalaną gorącą yerba mate... Co jednak, gdy na zewnątrz jest upał i absolutnie nie w smak nam dodatkowo się rozgrzewać? Jak przetrwać wysokie temperatury w letnie dni? Odpowiedź skrywa się pod dźwięcznym, trójsylabowym terminem. Napijmy się tereré!
Spis treści:
- Co to jest tereré?
- Jak zrobić i pić terere po paragwajsku? Kilka faktów o stolicy zimnej yerba mate
- Jak przygotować tereré?
- Co to jest tereré ruso? Jak przygotować terere z sokiem?
- Najlepsze yerba mate do tereré
- Akcesoria do tereré
Co to jest tereré?
Tereré to nic innego jak yerba mate podawana w formie zimnego napoju. Wywodzi się z Paragwaju i tam też cieszy się największą popularnością. Nic dziwnego. Niewielki kraj w samym centrum kontynentu słynie z gorącego, tropikalnego klimatu. Termometry w najcieplejsze dni pory letniej pokazują tam nawet do 47 °C! Zalewanie yerby zimną wodą popularne jest także w północno-wschodniej części Argentyny i południowej Brazylii. Właśnie tam jest najcieplej. W obliczu doskwierających upałów mało kto ma ochotę na ciepłe napary. Z pomocą przychodzi doskonałe remedium w postaci zmrożonej yerba mate.
Jak zrobić i pić terere po paragwajsku? Kilka faktów o stolicy zimnej yerba mate
Yerba mate zalaną lodowatą wodą wprost ze źródła pili setki lat temu już Indianie Guarani. Taki napój dodawał im energii, rozjaśniał umysł i zmniejszał uczucie głodu, a przy tym doskonale chłodził organizm w czasie nieznośnych upałów. Tradycję tę przejęli współcześni mieszkańcy Paragwaju i zakorzeniła się ona tak silnie w kulturze tego kraju, że tereré zostało uznane napojem narodowym, a ostatnią sobotę lutego ustanowiono Narodowym Dniem Tereré. Ciekawostką jest również fakt, że w 2020 r. międzynarodowa organizacja UNESCO wpisała paragwajską tradycję związaną z piciem tereré na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W Paragwaju lodowatą yerba mate piją wszyscy - i młodsi, i starsi. Piją ją rano, na pobudzenie i w ciągu dnia - na ochłodę. Duży termos do terere, przewieszony przez ramię zabierają ze sobą do pracy czy szkoły, na spotkania z przyjaciółmi, na spacer i w podróż. Zimną yerbę piją przy użyciu guampy - specjalnego naczynia do terere. Tradycyjnie wykonana jest z bawolego rogu lub kopyta, choć obecnie równie często używa się guampy ceramicznej, metalowej czy z drewna palo santo. Paragwajczycy do zimnego tereré dodają kostki lodu, kawałki świeżych owoców - najczęściej cytrusów i świeże zioła, nazywane tam „yuyos”, które można zakupić na praktycznie każdym targowisku. Zimną wodę często mieszają z wyciśniętym z owoców sokiem, a niekiedy całkowicie zastępują ją zmrożonym sokiem.
Jak przygotować tereré?
Jak zrobić yerba mate na zimno? To równie proste, jak przygotowanie jej w tradycyjnej, ciepłej formie. Liście ostrokrzewu świetnie uwalniają swe właściwości w gorącej wodzie, ale także pod wpływem niskich temperatur. By szlachetna roślina chętniej się nimi „podzieliła”, woda musi być bardzo zimna, wręcz lodowata - około 1-5 °C. Przyrządzanie yerba mate na zimno przebiega podobnie do tradycyjnego parzenia. Tykwę wypełniamy suszem (rekomendujemy użycie około 50% więcej yerby niż zwykle). Przed zalaniem wodą do naczynka dodajemy kilka kostek lodu, dzięki którym dłużej utrzyma się niska temperatura napoju. Dłużej potrwa też samo „parzenie” napoju. By cieszyć się szlachetnym, wyrazistym smakiem, należy odstawić naczynko na około 5-10 minut. Yerba mate na zimno świetnie komponuje się z ziołami i owocami. Warto wzbogacić ją o kawałki cytrusów, kawałki orzeźwiającego arbuza czy cząstki soczystej brzoskwini lub świeżą miętę. Efekt długotrwałego orzeźwienia gwarantowany!
Co to jest tereré ruso? Jak przygotować terere z sokiem?
W latach 30. ubiegłego wieku w rejonie Gran Chaco toczył się krwawy konflikt zbrojny między Paragwajem a Boliwią. Po stronie pierwszego z krajów walczyło wielu ochotników ze Związku Radzieckiego. Nie przyzwyczajeni do tropikalnego klimatu żołnierze z trudem znosili uciążliwe upały. Orzeźwiająca zimna yerba była jednak zbyt gorzka dla ich niewprawionych podniebień. Kompromisowym wyjściem okazała się pewna drobna modyfikacja. Zamiast wody, listki ostrokrzewu zaczęto zalewać zmrożonym sokiem - najczęściej pomarańczowym. Napój przypadł Rosjanom do gustu. Szybko zdobył też uznanie lokalnej ludności. Na pamiątkę niecodziennych okoliczności jego powstania, po dziś dzień określa się go mianem „tereré rosyjskiego” czyli „tereré ruso”. Zimną yerba mate zalaną sokiem, a nie wodą pili też ukraińscy emigranci, którzy w pierwszej połowie XX wieku osiedlili się w paragwajskim stanie Itapúa. Więcej o zimnej yerbie z sokiem przeczytacie w archiwalnym blogowym wpisie na naszej stronie. Jak zrobić terere ruso samemu? To proste! Wsyp do naczynka susz yerba mate - w dalszej części artykułu podpowiadamy, jakie rodzaje są najlepsze. Wrzuć kilka kostek lodu i wlej do matero zmrożony wcześniej sok - pomarańczowy, jabłkowy, brzoskwiniowy, truskawkowy czy z marakui. Poeksperymentuj i znajdź swój ulubiony smak. Rosyjskie terere gotowe! Przepis jest banalnie prosty, nieprawdaż?
Najlepsze yerba mate do tereré
Do „parzenia” yerby na zimno nadaje się tak właściwie każdy rodzaj suszu. Zarówno ta składająca się z grubiej ciętych listków, jak i drobniej cięta. Dobrze sprawdza się pylasta paragwajka, ale też praktycznie całkiem pozbawiona pyłu i gałązek zielona, brazylijska erva mate. Warto próbować różne rodzaje, by znaleźć ten, który najbardziej nam odpowiada. Wielu producentów oferuje gotowe miksy dedykowane przyrządzaniu yerby na zimno. Najczęściej bazują na ziołowo-owocowych dodatkach, które dodają do kompozycji niepowtarzalnego aromatu i smaku. Mieliśmy okazję przetestować wiele tego typu mieszanek. Wybraliśmy dla Was kilka ulubionych. Wszystkie dostaniecie w naszym sklepie internetowym. Jaka yerba będzie najlepsza do terere? Wypróbuj różne opcje i sam zdecyduj! My podpowiadamy, od czego warto zacząć.
- Verde Mate Tereré
- Guarani Menta Limón
- CBSé Pomelo
- Rosamonte Tereré
Choć Brazylijczycy nie szaleją na punkcie tereré tak bardzo jak mieszkańcy Paragwaju, w ofercie brazylijskiej yerby Verde Mate znajdziemy wariację dedykowaną chłodnym naparom. Warto zwrócić na nią uwagę choćby ze względu na bogaty, niespotykany nigdzie indziej skład. Verde Mate Tereré zawiera m.in. jagody goji, kostkę ananasa, skórkę pomarańczy, trawę cytrynową i liść mięty. Po dodaniu zimnej wody otrzymamy niebanalny owocowy miks!
Renomowany paragwajski producent nie zapomniał o miłośnikach yerby na zimno! Dymny goryczkowy susz doskonale łączy się z kwaskowymi akcentami cytryny. Mięta wprowadza nutę kojącego orzeźwienia. Guarani Menta Limón to doskonały sposób na ochłodę w gorące letnie dni!
CBSé Pomelo to przepyszna, wzmocniona naturalnym aromatem grejpfruta, argentyńska yerba mate, która szczególnie mocno pasuje nam do zimnej wersji tereré. Świetny miks o egzotycznej nucie wyczuwalnej w smaku i aromacie!
Znana argentyńska marka też ma coś na upały. Rosamonte Tereré nie posiada żadnych dodatków smakowych. Susz spreparowano jednak w taki sposób, by yerba optymalnie uwalniała swe cenne właściwości w kontakcie z zimną wodą lub sokiem.
Akcesoria do tereré
Wybierając odpowiedni susz i dodatki do przygotowania yerba mate w zimnej wersji, nie można zapomnieć o odpowiednich akcesoriach. Tak, jak mate w wersji gorącej, niezbędnym narzędziem jest bombilla, która oddzieli fusy od napoju. Alternatywnie, zimną yerbę można przygotować też przy pomocy zwykłego zaparzacza do herbaty czy prasy francuskiej do kawy - tzw. „french press”. Jeśli chodzi o naczynie, to nie ma większego znaczenia, w czym zostanie przygotowane tereré. Tradycyjne matero, bądź jeszcze lepiej - guampa - będą nawiązaniem do kultury mieszkańców Ameryki Południowej, ale równie dobrze zimną yerbę można przygotować w zwykłym kubku, szklance lub - w iście hipsterskim stylu - w słoiku! Warto zaopatrzyć się także w termos do terere, do którego można wlać lodowatą wodę, wrzucić kostki lodu i zalewać susz wielokrotnie, aż straci swój smak. To świetna opcja na wakacje - do zabrania w podróż! Szczególnie mocno polecamy „zestaw” do terere 3 w 1, czyli Yerbomos 5.0. To niesamowite akcesorium, które łączy w sobie funkcje matero, termosu i bombilli. Świetny gadżet, który ułatwia życie!
Jak sami widzicie, yerba mate doskonale sprawdzi się również podczas upałów! Mamy nadzieję, że nasz tekst dostarczył Wam wielu smakowitych inspiracji. Polecamy też zajrzeć do specjalnego sezonowego działu w naszym sklepie. Zebraliśmy tam więcej produktów, które sprawią, że doznacie orzeźwienia nawet w najgorętsze dni lata!
Źródła informacji:
- Qué es el tereré, la bebida paraguaya reconocida como patrimonio inmaterial de la humanidad, BBC News, 18 grudnia 2020.
- M. Sanz, Paraguay festeja el Día Nacional del Tereré, bebida símbolo de su identidad, Ultima Hora, 28 lutego 2015.
- Wikipedia.org:
Autor:
Miłosz (YERBOMISTRZ)
Miłosz to nie tylko znawca tradycji i historii yerba mate, ale też zapalony miłośnik kultury Ameryki Południowej. Jego blogowe wpisy są jak podróż przez czas i przestrzeń – odkrywają wszystkie aspekty picia mate, od indiańskich korzeni po współczesne trendy. Słuchając jego opowieści o yerbie w biurze czujemy się jak uczniowie słuchający swojego mistrza, a każdy jego wpis na blogu jest jak mała lekcja historii z nutką humoru.