Yerba Mate Playadito

( ilość produktów: 4 )

Playadito – wyśmienita yerba mate z Argentyny

Playadito to popularna argentyńska marka yerba mate produkowana przez kooperatywę spożywczą Cooperativa Agricola de la Colonia Liebig. Organizacja istnieje od ponad wieku i zrzesza aż 130 gospodarstw z prowincji Corrientes i Misiones w Argentynie. Oprócz najpopularniejszej Playadito kooperatywa odpowiedzialna jest za produkcję jeszcze dwóch marek yerba mate: Liebig (marka premium) i Yemaype.

Playadito kolejną „polską” marką yerba mate?

Niewiele osób o tym wie, ale znana i popularna w mateistycznym świecie Amanda nie jest jedyną „polską” marką yerba mate. Polacy mieli swój udział w stworzeniu także Playadito. Historia marki sięga przełomu XIX i XX wieku, kiedy to do Argentyny w poszukiwaniu lepszego życia przybyli imigranci zza oceanu. Wśród nich byli przybysze z Niemiec, Ukrainy i z Polski. Osiedlili się na granicy dwóch argentyńskich prowincji, Misiones i Corrientes i wkrótce zaczęli prowadzić własne gospodarstwa. Większość z nich zajmowała się uprawą popularnego w tej części Ameryki Południowej ostrokrzewu paragwajskiego. W 1926 roku powstała kooperatywa Agricola de la Colonia Liebig, która zrzeszyła prawie 130 producentów zajmujących się ostrokrzewem paragwajskim. Obecnie stanowi jedną z większych i bardziej rozpoznawalnych firm zajmujących się uprawą, produkcją i sprzedażą yerby.

Warto wspomnieć tu o pewnej ciekawostce. Większość producentów yerba mate, oprócz swojej głównej działalności często zajmuje się produkcją herbaty, żywności czy hodowlą zwierząt. Niektóre firmy działają też społecznie na rzecz okolicznych mieszkańców albo otwierają muzea dla turystów. Playadito, a właściwie Colonia Liebig postawiła na promocję lokalnej kultury w zupełnie inny, oryginalny sposób – nagrywa płyty z regionalną muzyką, które udostępnia na swojej stronie internetowej.

Jak smakuje yerba Playadito?

Choć Playadito pochodzi z Argentyny, różni się nieco od typowych, argentyńskich yerba mate. Powstaje z najlepszej jakości ostrokrzewu paragwajskiego, który wyrasta ze starannie selekcjonowanych nasion. Ostrokrzew suszony jest tradycyjną metodą, która składa się z trzech etapów: najpierw krótko, w bardzo wysokiej temperaturze (około 600 °C), potem nieco dłużej w niższej temperaturze (około 200 °C) i na koniec, około 3 godzin w temperaturze 100-120 °C. Następnie yerba mate leżakuje przez okres od 9 do 24 miesięcy, nabierając szlachetności i wyjątkowego charakteru. To, co wyróżnia Playadito na tle innych argentyńskich yerb, to skład suszu – składa się on z grubych listków, niewielkiej liczby gałązek i jest praktycznie bezpyłowy. Mieszanki tego typu na ogół dość wolno absorbują wodę. Dzięki temu smak yerby uwalnia się długo i nie odstrasza swoją intensywnością, dlatego Playadito to wyśmienita propozycja dla początkujących mateistów. Jednocześnie zawartość kofeiny w produkcie pozostaje na wysokim poziomie, dlatego równie dobrze sprawdzi się jako codzienna yerba dla bardziej doświadczonych miłośników południowoamerykańskiego naparu.

W ofercie marki znajduje się yerba tradycyjna, bez dodatków, w wersjach Elaborada (z nieco większą ilością patyczków) i Despalada (nie więcej niż 5% patyczków). Jest też Playadito Saquitos, czyli yerba pakowana w wygodne saszetki, które znacznie ułatwiają przyrządzenie naparu. Specjalnie dla miłośników smaku tradycyjnej yerba mate Playadito Elaborada dostępna jest większa wersja opakowania – aż 1 kg! Gorąco polecamy!

Masa netto
Ilość pyłu w yerba mate
pixel